За статистикою в 2017 році в Україні було розірвано майже 33,2 тисячі шлюбів, в 2018 – майже 53,9 тисяч (тобто більш ніж в півтора рази більше). А весіль в 2018 було близько 229 тисяч. Причому в статистику йдуть тільки добровільні розлучення, не рахуючи розлучень через суд.
Якщо пара бездітна, ділити в разі розставання їй доведеться тільки спільно нажите майно. А ось якщо є неповнолітня дитина – доведеться думати ще й про його зміст. Для захисту дітей в разі розлучення в Україні існують аліменти – щомісячна виплата, яка за рішенням суду або добровільно сплачується батьком, який «пішов» з сім’ї без дитини. Вона йде на його утримання до повноліття (або до 23 років при очному навчанні).

Розмір аліментів в Україні

В Україні розмір аліментів може становити:

 1. Якусь певну суму (встановлену судом або батьками за взаємною згодою).
 2. Відсоток від офіційної зарплати.

Також при судовому розгляді можуть враховуватися:

 • показання сторін (наприклад, якщо мати заявляє, що у батька реальний дохід набагато більше декларованого, і може це якось довести);
 • стан здоров’я дитини і платника;
 • наявність у платника інших дітей або родичів на утриманні;
 • дохід чоловіка, з яким залишається дитина.

Розмір допомоги може змінюватися, якщо зміниться ситуація в родині одержувача. Наприклад – якщо дитина захворіє і знадобиться дороге лікування, або якщо треба оплатити освіту. Якщо платник відмовиться підвищувати суму добровільно – доведеться вирішувати питання тільки через суд.

Мінімальні та максимальні аліменти в 2019

Законом встановлено, що:

 • мінімальна сума не повинна бути менше 50% від прожиткового мінімуму на дитину (ще до 1.07.2017 року це були 30% від прожиткового мінімуму);
 • максимальна сума – не повинна бути вище 10 прожиткових мінімумів на дитину (якщо виплату присуджує суд – добровільно можна давати будь-які суми).

В 2019 прожитковий мінімум на дитину становить:

 • до 6 років – 1699 грн;
 • від 6 до 18 – 2118 грн.

Виходить, що мінімальні аліменти становлять 850 грн для дітей до 6 років, і 1094 грн – для дітей старше 6 і молодше 18 років.

Як розраховується сума аліментів на дитину в Україні (калькулятор аліментів)?

У більшості випадків аліменти присуджуються в судовому порядку. Тому їх призначають в залежності від доходів, того з батьків, що «йде» з сім’ї, у фіксованому відсотку. Скільки саме відсотків – залежить від кількості дітей:

 • на 1 дитину – 25% від доходу;
 • на 2 – 33%;
 • на 3 і більше – 50%.

Важливий нюанс: виплачувати допомогу присуджують тільки з офіційного доходу. В Україні чимала частина громадян має частково декларовану зарплату (наприклад, офіційно людина отримує «мінімалку» 4173 грн, а в конверті – має ще 10-15 тисяч грн “зверху”). У цьому випадку реальний розмір аліментів буде набагато меншим, ніж повинен бути.
Щоб відновити справедливість – можна спробувати довести через суд, що у чоловіка є додатковий неофіційний дохід. Зробити це буде важко і довго, і на практиці результат найчастіше так і не досягається, особливо якщо аліменти виплачуються вчасно і в присудженої судом розмірі.

Закони про аліменти

Нормативні акти, в яких визначається сума, порядок розрахунків і виплат:

 1. Сімейний кодекс.
 2. Цивільно-процесуальний кодекс.
 3. Закони України про: виконавче провадження, державний бюджет.
 4. Постанови КМУ: №189 від 22.02.06, №146 від 26.02.93, №3 від 15.05.06.

Як отримати аліменти на дитину?

Найсприятливіший варіант – домовленість між подружжям, що розлучається . В цьому випадку і суму можна визначити самостійно, і дати виплат. На жаль – такий розвиток подій зустрічається рідко. Або буває так, що спочатку батьки домовляються спокійно, але через час – адже до повноліття чекати довго – домовленості порушуються.
Тому в більшості випадків аліменти присуджуються в судовому порядку. Позов до суду подає той з подружжя, з яким залишається дитина (майже завжди це мати). Подавати його можна в:

 • суд за місцем прописки;
 • службу судових приставів (якщо не знаєте, де працює і живе відповідач).

Для подачі знадобиться надати:

 • копії свідоцтва про шлюб, розлучення, народження дитини;
 • копія паспорта та ІПН;
 • довідка про доходи;
 • довідка з навчального закладу (якщо аліменти треба стягнути на дитину у віці 18-23 роки, яка очно навчається);
 • судовий збір (768.4 грн).

В ідеалі – надавати документи (копії паспорта, ІПН, довідку про доходи) від обох батьків.

Зразок заяви на аліменти в Україні в 2019

Зразок заяви на аліменти (можна завантажити, роздрукувати, заповнити і віднести в суд):
Зразок заяви на аліменти

Аліменти в Україні з безробітного

За приблизною статистикою в Україні неофіційно працює близько 8-10 млн громадян, і ще невідома частина – не декларує частину доходу.
Розглянемо 2 ситуації: коли людина безробітний, і перебуває на біржі праці, і коли не перебуває.
У 2018 в Україні налічувалося близько 1,4 млн офіційно безробітних (що перебувають на біржі праці). Якщо чоловік отримує допомогу безробітньому – аліменти будуть стягуватися з нього (стільки ж відсотків, скільки і з працюючого офіційно громадянина).
Якщо ж чоловік офіційно ніде не працевлаштований, і не перебуває на навчанні в центрі зайнятості – розмір аліментів розраховується на основі від середнього доходу в регіоні проживання подружжя.

Куди звертатися, якщо колишній чоловік не сплачує аліменти (при заборгованості по аліментах)?

З 2018 діє новий закон №8296, що посилює відповідальність за несплату. Якщо допущено прострочення понад 3 місяці, платник може понести таке покарання:

 • заборона на виїзд з країни (з будь-якої причини – включаючи відрядження);
 • вилучення водійських прав (або заборона на видачу, перевипуск);
 • арешт майна (транспортний засіб, нерухомість, банківський рахунок);
 • примусові громадські роботи;
 • позбавлення волі (до 2 років);
 • звільнення, якщо платник перебуває на держслужбі;
 • пеня за кожний рік прострочення: за перший + 20%, за другий + 30%, за третій + 50%.

Якщо чоловік не платить аліменти (не важливо, чому і в якій формі це виражається – він прямо відмовляється платити, або не виходить на зв’язок, або обіцяє, але не платить) – треба звертатися до суду за місцем його проживання.
Ухилення від виплат карається за статтями 164 і 165 Сімейного Кодексу. Розшукувати неплатника і стягувати з нього заборгованість буде поліція і служба судових приставів. Якщо чоловік працює офіційно – йому на роботу відправлять повідомлення.

Висновок

В останні кілька років з боржниками-аліментниками почали працювати активніше і жорсткіше. Якщо раніше було мало не нормою не платити взагалі, або затримувати виплати, то в 2019 це майже нереально робити на постійній основі.
Правда, поки залишається відкритою інша проблема: розмір допомоги в більшості випадків дуже маленький. На практиці швидко його збільшити можна тільки на добровільній основі, якщо домовитися з чоловіком.
Якщо раптом платник затримав переказ, або не виходить на зв’язок, або безпосередньо відмовився платити аліменти, а вам терміново потрібні гроші – можна по-швидкому взяти кредит для мам в мікрофінансовій організації. Українські МФО видають в борг до 5-10 тисяч грн, вимагаючи мінімальний пакет документів.