Для підвищення народжуваності і для підтримки сімей з дітьми в нашій країні є кілька видів соціальної підтримки. Один з основних – декрет. Оскільки майже кожна дівчина рано чи пізно замислюється про дитину – про декретну відпустку треба знати хоча б в загальних рисах.

Що таке декрет?

Декрет – відпустка, яка надається матері на час вагітності та після неї. При ньому зберігається робоче місце і надається щомісячна грошова допомога. ЇЇ виплачує роботодавець, але роботодавцю всі витрати відшкодовує держава. Тобто розрахунком і переказом грошей займається бухгалтерія вашої компанії, але саме підприємство не втрачає своїх грошей.
На вихід в декрет мають право:

 1. Офіційно працюючі жінки. Розмір виплат – 100% від середньої зарплати. Стаж роботи – не має значення (навіть якщо ви працевлаштувалися 6 місяців тому – ви можете піти в декрет).
 2. Безробітні, які не перебувають на обліку в Центрі зайнятості. В цьому випадку вам належить 25% від прожиткового мінімуму (в 2019 в Україні він становить 2027 грн) на місяць .
 3. Безробітні, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості. У цьому випадку розмір виплат становить 100% від мінімальної допомоги безробітним на місяць.
 4. Приватні підприємці (ФОП). Цій категорії громадян отримуватимуть матеріальну допомогу від держави найскладніше. Сума виплат прив’язана до мінімальної зарплати і до обраної ставки оподаткування.
 5. Студентки. При вагітності учням надається академічна відпустка – на 1,5 року. За бажанням її можна продовжити ще на стільки ж. У цьому випадку за студенткою зберігається місце в навчальному закладі, її курс і отримані оцінки. Тобто якщо ви виходите в академічну відпустку, закінчивши 3-ий курс – після його завершення ви повертаєтеся на 4-й, зберігаючи свої оцінки.

Якщо ви не знаєте точно, яку суму повинні отримувати в декреті – можете зробити розрахунок на онлайн-калькуляторі, а краще – звернутися в бухгалтерію свого підприємства, або до співробітника Центру зайнятості.

Збереження робочого місця на період декрету

За ТК за співробітницею, яка вийшла в декрет, зберігається її робоче місце без будь-яких змін (ставка, посада). Її заборонено звільняти, а якщо підприємство ліквідовується – роботодавець зобов’язаний сам забезпечити декретницю новим місцем роботи.

Декрет при усиновленні

У декрет можна піти, не тільки народивши дитину, але і всиновивши її. За статтею 18-1 ЗУ «Про відпустки» та статті 182 КЗпП встановлюються такі терміни:

 • при усиновленні немовляти – 56 днів, 2 новонароджених – 70 днів;
 • при усиновленні дитини до 3 років – відпустка до досягнення дитиною 3-річного віку, від 3 років – 56 днів;
 • при усиновленні 2 або більше дітей старше 3 років – 70 днів.

Декрет батькові і іншим родичам

Декретну відпустку на час вагітності та післяпологовий період – може оформити тільки мати. А ось декрет для догляду за дитиною до досягнення 3 років – може оформити будь-який родич: батько, бабуся, дідусь.
У цьому випадку мати повинна знову вийти на роботу, а розмір допомоги – буде розраховуватися, виходячи з доходу того родича, який оформляє декрет.

Як оформити декретну відпустку?

Щоб оформити відпустку по вагітності та пологах, якщо ви офіційно працевлаштовані, вам потрібно:

 1. На початку 30-го тижня взяти довідку 147/у (видається в жіночій консультації). Вийти в декрет раніше можна, якщо ви виношуєте 2 або більше дітей, або якщо це вимагається за станом здоров’я (визначає і призначає акушер).
 2. Передати довідку в бухгалтерію свого підприємства.
 3. Написати заяву на ім’я директора з проханням надати відпустку.

Якщо ви офіційно не працюєте, то вам треба подати в ФСС такі документи:

 • довідка 147/у (береться в жіночій консультації);
 • копія трудової книжки, ІПН, паспорта (1-2 сторінки і сторінка з пропискою);
 • довідка з Центру зайнятості;
 • заява;
 • довідка з місця навчання, що ви не отримуєте стипендію (якщо ви десь навчаєтесь).

На якому терміні йдуть в декрет?

Декретна відпустка ділиться на кілька «етапів». Перший – це вагітність, останній – дорослішання дитини до певного віку.
Розглянемо докладніше, на якому тижні йдуть в декрет і скільки днів він займає:

 1. На 30-му тижні вагітності жінка повинна вийти в декретну допологову відпустку. До пологів вона повинна відпочивати 70 календарних днів.
 2. Після пологів – дається ще 56 днів відпочинку (або 70 днів – якщо пологи проходили важко, або при багатоплідності).

Далі – до досягнення дитиною 3-річного віку – декретну відпустку може оформити як мати, так і якийсь із найближчих до неї родичів. Її можна продовжити до 6-річного віку дитини, якщо лікарська комісія видає довідку про те, що дитина потребує домашнього догляду за станом здоров’я.
В цілому декретна відпустка не повинна становити менше 126 календарних днів (або 140 при ускладнених пологах). Якщо з якоїсь причини жінка пішла в декрет пізніше призначеного (наприклад, не за 70 днів до пологів, а за 50) – то «залишок» додається до післяпологового періоду (тобто після пологів вона буде відпочивати не 56, а 76 днів) .
За бажанням матері до декретної відпустки можна додати «звичайну» робочу відпустку. Причому це дозволяється незалежно від стажу співробітниці на підприємстві (тобто навіть якщо ви відпрацювали менше 1 року).
Приватні підприємці йдуть в декрет теж на 30-му тижні. З документів їм знадобиться:

 • заяву-розрахунок;
 • довідка з податкової про сплату ЄСВ;
 • довідка з ПФ;
 • копія довідки з жіночої консультації;
 • печатку підприємства, якщо є.

Як виплачуються декретні?

Декретні виплачуються на ту ж карту, куди і зарплата. Суму за до- і післяпологовий періоди нараховують одним платежем.
За 126 (або 140) днів відпустки нараховується сума, що розраховується з середнього доходу працюючої матері. За наступні 3 роки виплачується фіксована допомога: в 2019 вона становить 41 280 грн. З них 10 320 грн виплачується одноразово, а решта 36 місяців – по 860 грн на місяць.

Як розрахувати декретні?

При розрахунку декретних для офіційно працевлаштованих громадян використовують:

 1. Розрахунковий період, за який береться середня зарплата. Якщо ви пропрацювали понад рік на цьому підприємстві – береться заробітня плата за 12 місяців. Якщо менше – беруться повністю відпрацьовані місяці.
 2. Середня зарплата за 1 календарний день.
 3. Максимальна база нарахування ЄСВ на 1 день. Річна в 2019 році становить 62 595 грн. Денна – 2056 грн. Якщо середньоденна зарплата співробітниці вище цієї суми – розмір декретних розраховується виходячи з неї (2056 грн).

Розглянемо на прикладі.
Співробітниця відпрацювала в компанії 3 роки і 2 місяці. Планує вийти в декрет 1 серпня 2019. Її оклад за останні 12 місяців (з 31 липня 2018) становив 11000 грн, і було нараховано кілька премій в загальній сумі на 25000 грн.
У квітні (з 1 по 15) вона була у відпустці за свій рахунок (за квітень отримала 4500 грн). Весь травень (з 1 по 31) вона була в черговій відпустці (отримала відпускних 12000 грн). На лікарняному – була.
Далі проводимо розрахунок:

 1. Визначаємо розрахунковий період: 365-15 (відпустка за свій рахунок) = 350 днів.
 2. Визначаємо дохід за рік: 25000 (премії) + 11000х10 (повні відпрацьовані місяці) + 4500 (сума за пів-квітня) + 12000 (відпускні) = 151 500 грн.
 3. Визначаємо середньоденний дохід: 151 500/350 = 432.85 грн.
 4. Визначаємо суму, яку повинні нарахувати за стандартні 126 днів декрету: 432.85х126 = 54 539 грн.

Важливо: для точного розрахунку краще звернутися в бухгалтерію свого підприємства.

Коли приходять декретні виплати?

Згідно із законом гроші повинні нараховуватися протягом 10 днів після реєстрації відпустки на вашому підприємстві. На практиці, особливо в невеликих фірмах, можливі затримки. Судячи з відгуків з форумів – грошей можна чекати 1-2 місяці.
Якщо з виплатою сталася затримка – радимо зателефонувати в бухгалтерію свого підприємства і дізнатися, в чому причина.

Чи правда, що скасують декрет в Україні?

Ні, неправда. Цей незрозумілий слух виник в кінці 2018 через слова заступника міністра соцполітики Олександри Чуркін. Вона розповідала журналістам про новий проект «Муніципальна няня» (за яким сім’ям будуть компенсувати по 1500 грн на місяць на послуги нянь, щоб батьки могли працювати). Але ці факти хтось неправильно зрозумів, і почав поширювати в соціальних мережах невірну інформацію.

Висновок

В Україні діє стабільна і налагоджена система матеріальної підтримки сімей, які хочуть поповнення. Розмір до- і післяпологової допомоги залежить від зарплати матері. Правда, подальші виплати до 3-річного віку дитини – замалі, якщо враховувати поточний курс долара. Радує те, що суми не заморожені, а ростуть щорічно, і що на додаток до допомоги держава розробляє нові заходи підтримки сімей (з останніх – згаданий вище проект «Муніципальна няня»).
Якщо з якоїсь причини виплату декретних затримують, або якщо виникли непередбачені витрати, і суми не вистачає – завжди можна взяти кредит в декреті. У банках для молодих мам позики видають неохоче, а ось в МФО – проблем з видачею немає: ви легко можете взяти до 5-10 тисяч грн, витративши на оформлення до 1 години.