З 2014 року для українців ввели нові правила отримання субсидій на комуналку. Тоді її могли отримувати багато хто – список вимог був мінімальним.
Однак пізніше система субсидування неодноразово переглядалася – розширювався список вимог до одержувача, змінювалися умови. Нижче розглянемо, як йдуть справи зараз – на початку 2020.

Субсидія в Україні: останні зміни

Останні зміни по субсидіях українці відчули в жовтні, а наступні – плануються з 1 травня 2020.
Коротенько про нововведення:

 1. З 1 жовтня 2019 – запрацювала монетизація пільг. Тепер пільгові категорії громадян, яким надається знижка за комуналку – будуть оплачувати її в повному розмірі. А належну знижку – будуть отримувати готівкою. За таким же принципом з 1 січня 2019 працює і система субсидій. Корисний факт: якщо вам вдалося заощадити на оплаті житлово-комунального господарства – залишок від отриманої допомоги можна залишити собі (за умови, що по комуналці немає боргів).
 2. З 1 жовтня 2019 – одержувачі субсидій можуть вибирати банк для отримання виплат.
 3. З 1 травня 2020 року – зміниться відсоток середньомісячного сімейного доходу у формулі розрахунку субсидій. Зараз він становить 15%, а буде – 20%. Це зменшить розмір одержуваної субсидії. Наприклад, якщо зараз сім’я отримує в місяць 10 тисяч, і платить з них 1.5 тисячі за комуналку (15% доходу, а решта – погашається субсидією), то після змін буде платити 2 тисячі за комуналку (20% доходу, а суму, яка залишається зверху в платіжці – видадуть у вигляді субсидії).

Також на 2020 рік вже закладено 47.628 млрд грн, які будуть витрачені на видачу субсидій.
Якщо по комуналці є невеликий борг, який заважає отримати субсидію – його можна швидко закрити, взявши мікропозику.

Хто має право на субсидію?

в 2019 на отримання субсидій мають право сім’ї, чиї витрати на комуналку перевищують певний відсоток доходів. Для кожного домогосподарства це розраховується індивідуально, з урахуванням доходу всіх прописаних у квартирі мешканців. Субсидія при цьому оформляється на члена сім’ї, на якого відкрито рахунки на оплату комуналки.
Отримувати виплати можуть як власники житлоплощі, так і квартиронаймачі – але за умови, що є договір оренди.

Хто НЕ має права на комунальну субсидію?

В кінці 2019 субсидію не видадуть з таких причин:

 • відсутність декларації про доходи за здачу житла в оренду;
 • вчинення власником покупки або оплати послуг на суму понад 50 тисяч грн (тобто гроші у людини є, і субсидія їй не потрібна);
 • якщо ви власник авто, якому не більше 5 років (крім мопедів і виданих соціологічною службою машин);
 • якщо протягом 12 місяців перед зверненням ви отримали спадок, або купили нерухомість або автомобіль;
 • якщо ви боржник з оплати житлово-комунального господарства, і заборгували понад 20 мінімальних доходів громадян;
 • якщо у вас є квартира площею понад 120 «квадратів» або будинок площею від 200 «квадратів» (крім багатодітних сімей, дитячих будинків сімейного типу);
 • працездатні громадяни, які офіційно не працюють, і не значаться в Центрі зайнятості як безробітні.

Як отримати житлово-комунальну субсидію в Україні в 2020 році?

Щоб оформити субсидію – треба подати документи (список нижче) до відділення соцзахисту (або соцзабез, або відділ соціального захисту населення) за місцем проживання.
Як це зробити:

 1. Особисто принести документи до відділення.
 2. Надіслати поштою.
 3. Онлайн.

Як оформити субсидію: заповнення документів

Що потрібно з документів для отримання субсидії:

 1. Заява (стандартний бланк, можна взяти у відділі соцзахисту, можна скачати з Інтернету).
 2. Декларація про доходи (стандартний бланк, можна взяти у відділі соцзахисту, можна скачати з Інтернету).
 3. Довідка про доходи. Може знадобитися, якщо в декларації ви вказуєте доходи, які не можна перевірити через податкову.
 4. Довідка про склад сім’ї. Не обов’язково, але часто просять.
 5. Договір оренди. Потрібен, якщо ви живете в орендованій квартирі.

Після подачі документів відповідь приходить протягом 10 днів. Відповідь – повідомляють по телефону, який ви вказали в заяві.

На який термін призначається житлова субсидія?

На 12 місяців. Відлік починається з місяця, в якому була подана заявка. Звертатися щороку для продовження не потрібно – вона продовжується автоматично.
Є виняток – подавати заявку заново щороку потрібно:

 • орендарям житла (якщо субсидію одержує не власник, а квартиронаймач);
 • сім’ям, в яких протягом року змінився склад;
 • громадянам, які отримують субсидію на покупку скрапленого газу, або пічного палива (твердого або рідкого).

Для власників житла субсидія розраховується за такий період:

 • в опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня;
 • в неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня.

Якщо субсидію отримує орендар, її надають по-іншому: до кінця місяця, в якому закінчується дія договору. Наприклад, якщо договір оренди дійсний до 15 травня 2020 року – субсидію призначають по травень 2020. Далі її доведеться запитувати заново.

Як розрахувати субсидію?

Щоб розрахувати субсидію, враховується дохід сім’ї за III квартали поточного року для опалювального сезону, і за III-IV квартали для неопалювального сезону.
Які доходи враховуються при розрахунку:

 • офіційні доходи всіх прописаних мешканців + доходи непрописаних членів сім’ї (наприклад, якщо дружина прописана, а чоловік – ні);
 • пенсії;
 • стипендії;
 • соцвиплати (крім допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених опіки батьків);
 • грошові перекази з-за кордону.

Сам розрахунок субсидії – складний і заплутаний, оскільки чинників враховується багато, і вони часто переглядаються і змінюються. Тому для точних даних – краще звернутися в соцзахист за місцем проживання.
Але для прикладу ми наведемо розрахунок. Візьмемо поширений варіант: сім’я з 3 чоловік (2 дорослих + дитина), живе в трикімнатній квартирі (60 «квадратів», з яких 52 «квадрата» опалюються) з централізованим опаленням без лічильника і газовою плитою. Наприклад – в Києві, в 9-поверховому будинку.
Розраховуємо різні види виплат:

 1. Квартплата. Спочатку розраховується площа, на яку буде нараховуватися субсидія. На кожну людину припадає 13.65 м², + 35.22 м² на сім’ю. Разом виходить 76.17 м² – тобто більше, ніж площа квартири «нашої» сім’ї. Значить – субсидія буде нараховуватися на всю площу. Якби наші «приклади» жили в квартирі, яка більше 76.17 м² – субсидія перекривала б тільки ці «квадрати».
 2. Опалення. Множимо опалювальну площу і множимо на 35 (приблизний тариф за 1 «квадрат»). Отримуємо 2275 – стільки гривень будуть враховуватися при розрахунку.
 3. Газ. В 2019 норма споживання на 1 людину – 3.29 «кубів» (якщо в будинку є газова плита + централізована гаряча вода). Множимо: 3.29 х 3 х 6.96 = 68.7 грн будуть враховуватися при розрахунку субсидії.

Калькулятор розрахунку субсидій

Оскільки рахувати вручну субсидію складно – є офіційний онлайн-калькулятор .

Субсидія на газ: нові нормативи

До 1 лютого 2019 «газові» субсидії перераховувалися безготівково на рахунок одержувача. З 1 лютого 2019 – система змінилася: тепер гроші видаються одержувачу готівкою, а він вже оплачує ними повну вартість газу.
З 1 травня також змінився і базовий норматив. Зараз на 1 «квадрат» опалювальної площі належить 4 кубометри природного газу. До 1 травня – належало 4.5 кубометра.
Коефіцієнти, які додатково застосовуються до нормативу – залишилися колишніми. У них закладається тип будинку (багатоквартирний або приватний), і його поверховість.

Субсидія на тверде паливо

Якщо для опалення будинку ви використовуєте твердопаливний котел – можете отримати субсидію на покупку твердого палива. Це можливо, якщо котел є основним джерелом тепла (тобто якщо будинок не підключений до центрального теплопостачання).
Норми за кількістю палива – визначаються обласною адміністрацією, тобто в кожному регіоні вони свої.
На відміну від «квартирних» субсидій – виплати на тверде паливо треба подавати щороку заново.